Miért jobb a gipszkarton?

Szerző: | máj 10, 2023 | Egyéb kategória | 0 hozzászólás

Gipszkarton vs tégla-Ytong

A legtöbb szakember egyetért abban, hogy a tégla vagy az Ytong kiváltása már régen szükségszerű volt.  A gipszkarton elterjedéséhez nagyban hozzájárult az is, hogy az „új generáció” rengeteg régi házat újra gondolt, felújított. Ezek a házak annak idején kalákában épültek, a szakemberhiány és a meós néhány üveg sörrel való megvesztegetése erősen meglátszik rajtuk.

A már évtizedek óta álló belső falakat nem lehet kedvünkre tologatni Téglával újra építeni, igazi macera. Hiszen a tégla esetleg Ytong, meglehetősen sok előkészületet,  beton sávalapot vagy utólag beépített vasbeton gerendát igényel. Ez pedig hatalmas bonyodalommal és rengeteg extra munkával, kiadással jár, ha egyáltalán kivitelezhető. Ennél sokkal egyszerűbb, gyorsabb és jobb az, ha a téglafal helyett gipszkarton falat építünk. Ahhoz nem szükséges sem sávalap sem vasgerenda. Gyors és tiszta munka. De van még több másik előnye is a gipszkarton falnak, néhányat ezek közül kiemelnék.

A gipszkarton költséghatékony (talán a legfontosabb előnye)

A téglánál vagy az Ytongnál is sokkal kevesebbe kerül egy gipszkarton fal anyagára. Ha magát a gipszkartont, a hozzá szükséges különböző profilok és az egyéb segédanyagok árát összeadjuk, akkor is a lényegesen olcsóbb megoldás a gipszkartonozás.

Rendkívül gyors és tiszta megoldás

Ha fontos a gyorsaság és a tisztaság, és persze a ráfordítandó összeg minimalizálása, akkor érdemes gipszkarton falat választani. Mert minimális lesz a hulladék, nem igényel különösebb „felfordulást”, nincs hosszas előkészület. Miután elkészült nem kell napokat, heteket várni a száradásra, hanem szinte azonnal tapétázható, festhető, burkolható. Téglafal esetén vakolás után a száradási idő (időjárástől függően) 3-5 hét!

Egyenes, Függőleges, Derékszög

Biztosan hallottad már azt a vicces, de azért sok igazságot tartalmazó közmondást, ha téglafalról beszélünk, akkor nincs egyenes,  függőleges és derékszög. Nos a gipszkarton fal esetében minden egyenes, minden függőleges és sík. Minimális utómunkát igényel csak. Ellentétben a minden esetben behálózandó, esetlegesen vakolandó Ytong vagy téglafallal szemben. Az Ytong építésénél arra is figyelni kell, hogy naponta maximum 6 sort lehet felrakni. Ezután 24 óra száradást kell biztosítani. Egy nap múlva jöhet még 6 sor, és így tovább……

Gipszkarton falazat készítése esetén egyszerű a villanyszerelés, gépészeti szerelvények, klímacsövek elhelyezése.

Ha szeretnél utólag új vezetéket, vagy bekötni egy új eszközt, esetleg  „okosítani” az otthonodat, az egy tégla vagy Ytong fal esetében rendkívül körülményes.  Jöhet a vésőgép (szomszédok áldani fogják a nevedet), hangos, rengeteg porral-sittel jár, sokáig tart, veheted a sittes zsákot, rendelheted a drága konténert. Több szakember összehangolt munkájára lesz szükség hozzá, és nehéz utólag visszaállítani az eredeti állapotot. Megfelelő előkészítés esetén szinte korlátlanul terhelhető a gipszkarton. Tv-k, polcok, radiátorok, konyhaszekrények felhelyezése sem okoz gondot. Ha gipszkarton falat építtetsz, a villanyszerelő,  a gépészet és a festő is kevesebbet fog kérni munkadíjra, mivel lényegesen egyszerűbb dolguk lesz. Elsősorban a saját pénztárcádat kíméled , és nem mellékesen az összes szakma munkáját is megkönnyíted. Arról nem is beszélve, hogy a munka folyamatát is jelentősen meggyorsítod.

Szerző: Moss Janos

0 Comments

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük